העגלה ריקה

ניקוי מזגנים – איך מנקים מזגן?

המדריך המלא לניקוי מזגנים – עשה ואל תעשה, איך מנקים מזגן מבפנים? ועוד מגוון טיפים שימושיים לרשותכם

המזגן משמש אתכם נאמנה, הן בימי הקיץ החמים והן בימי החורף הקרים, אך כדי ליהנות במאת האחוזים מהשימוש בו, חשוב להשקיע מחשבה ולפעול לעבר תחזוקה נאותה ובין היתר להקפיד על ניקיון המזגן בכל סוף עונה דהיינו חשוב לנקותו בסוף הקיץ אז מתמלאים המסננים באבק ובלכלוך וכך גם בסוף החורף.

ניקוי מזגנים אינו משימה מורכבת וכדי לעמוד בה בהצלחה לא תמיד אתם חייבים בעל מקצוע וישנם מזגנים רבים אותם אתם יכולים לנקות בעצמכם. כדי להבהיר לכם עד כמה חשוב לנקות את המזגן, חשוב להסביר מעט אודות הלכלוך המצטבר.

האוויר אותו יונק המזגן מלא בעובשים אשר מתמקמים וגדלים בתוך המזגן ובעיקר משום שהמערכת חמימה ונעימה להם.

כדי למגר את העובש מהמערכת, חשוב לדאוג שהמערכת תהיה נקייה ותחוטא כך שהעובשים לא ירגישו בנוח להתיישב על גביה ולהתפתח שם.

משום שמזגנים מדביקים האחד את השני בעובש, יהיה זה שכיח למצוא את כל המזגנים המותקנים בבית מלאי עובשים וזאת בתנאי שאחד נדבק והוא שהדביר את כל היתר.

כל עוד נמצא מזגן אחד נגוע בעובש, חשוב לנקות את כל המזגנים בבית ולדאוג לעשות זאת באמצעות בעל מקצוע, אך ניתן בהחלט לערוך ניקוי מזגן מעובש בשיטת עשה זאת בעצמך.

עשה ואל תעשה

רבים מבינים את החשיבות בניקוי מזגן וממהרים לעשות זאת בעצמם, אך הלכה למעשה אינם משכילים ללמוד אודות ניקיון בטיחותי, אשר מונע נזקים רגעיים ועתידיים במזגן.

כדי שלא תחזרו על טעויות שאחרים עושים במהלך הדרך, בחרנו לרכז עבורכם את הפעולות אותן אסור לכם לבצע בתכלית האיסור במהלך ניקוי המזגן, אל מול הפעולות שחובה עליכם לבצע במהלך ניקוי מזגנים. מוכנים? בואו נצא אל הדרך.

האבק אשר מצטבר במזגן לרבות מזגן מפוצל, נדבק לצלעות ולמניפה ועל כן אין לכם טעם להפעיל שואב אבק כדי לנתק ולאסוף אותו – שואב אבק לא מצליח לאסוף את האבק שמצטבר במזגן ואתם עתידים לחשוב ששאבתם אותו כשלמעשה האבק עדיין שם ממשיך לעשות "בושות".

גם קומפרסור בלחץ אוויר לא טוב לשימוש במזגן וזאת משום שהוא ישחרר את העובש ואת הלכלוך אל חלל החדר וזה הדבר האחרון שאתם רוצים.

שוקלים להוריד את העובש עם מסיר שומנים? תחשבו שוב – מסיר שומנים לא מיועד לשימוש במערכות שמאוחר יותר יפזרו את האוויר שאתם וילדיכם תנשמו וכך גם באשר לחומרי ניקוי אחרים ובעיקר חומצתיים לרבות מסירי חלודה, חומצת מלח וכיוצא בזאת .

מעבר לנזק אותו גורמים חומרי הניקוי החומצתיים לבריאותכם, הם עתידים להזיק למתכות של מערכת המזגן.

עוד לא נכון להשתמש בחומרים אלכוהוליים באקונומיקה, כלור וכיוצא בזאת – זכרו כי לאחר ניקוי המזגן מפזר את האוויר שאתם נושמים ובטוח שלא תרצו לנשום אוויר מהול באקונומיקה ושות'.

אז איך מנקים מזגן מבפנים?

השלב הראשון והטוב ביותר להשיג ניקוי מזגנים מוצלח הוא לפרק את הפלסטיק של המזגן, כך תצליחו להגיע אל סך מערכות המיזוג ובין היתר אל המאייד, אל תעלת הניקוז ואל המניפה.

חשוב לזכור כי לכלוך רב מצטבר על כל אחד מחלקי המערכת ועל כן חשוב להגיע אליהם ולנקותם בצורה יסודית.

מפחדים מפירוק המערכת? אתם יכולים להוציא את הפילטרים מהמקום, לנקות אותם תחת ברז מים ולהתיז פנימה חומרי ניקוי מקציפים.

חומר מקציף יצליח לשחרר את הלכלוך שנצמד למערכת (רק לחלקי המערכת הנגישים) ובמקביל הוא יחטא את האזור.

החומר אותו תתיזו בנדיבות אל פנים המערכת, יישטף אל מחוץ למזגן עם הנוזלים, ברגע בו תפעילו אותו.

קחו בחשבון שאי פרוק הפלסטיק משמעותו ניקוי חלקי ועל כן אם אתם מתעקשים על ניקוי יסודי ומפחדים לפרק את הפלסטיק ולגרום לנזק בלתי צפוי, הזמינו לביתכם טכנאי מזגנים אמין ומקצועי שיבצע עבורכם את הניקיון הנדרש.

זכרו כי ניקיון מזגן יסודי שומר על תקינות המזגן לאורך זמן, מצליח לשמור על בריאותכם ובריאות ילדיכם.

היה ואתם מחפשים שיטות ניקוי מזגן עם החומרים שיש בכל בית, אתם בהחלט יכולים לפזר פנימה חומץ 5 אחוז (חומץ אשר יש בכל אחד מרשתות השיווק ובמרבית מהבתים).

החומץ מאפשר לכם להמיס את הלכלוך והעובשים ולחטא את המערכת, אך שוב, רק את החלקים אליהם תצליחו להתיז את החומץ ולא אל כל חלקי המערכת כפי שתצליחו לנקות אם תבחרו לפרק את הפלסטיק.

לאחר שתשפריצו את החומץ, צפו לריח חזק ולא בהכרח נעים, ריח אותו תפיגו לאחר מכן באמצעות ריסוס מים אל תוך המערכת. גם מי חמצן 3% יכולים להיות פתרון טוב מאוד לניקוי מערכות המזגן.,

הסכנה שטמונה במזגנים

אחת הסכנות היותר מהותיות שטמונות במזגנים מלוכלכים, הן החיידקים שמצטברים בהם.

המזגן כאמור שואב לתוכו את האוויר שבחדר ויחד אתו את הלכלוך והאבק ויחד עם המים שנשארים עומדים במערכת, הם יוצרים קרקע פורייה להצטברות בקטריות, עובש וטחב.

המזגן שפועל (לעיתים שעות נוספות), פולט אל האוויר את הבקטריות שעלולות להזיק לבריאות דיירי הבית.

בין אם אתם מחזיקים במזגן אינוורטר ובין אם יש בביתכם מזגן עילי, חשוב להקפיד על ניקיון תקופתי בהתאם לגיל המזגן ולמנוע מצבים בהם אתם נושמים אוויר מלא בחיידקים מזיקים.

פילטר שעליו מצטברים חיידקים לרבות פטריות, עתיד לגרום למחלות ספציפיות, ופטריות אלו עלולות להוות סכנה ממשית עבור מי שסובל מאלרגיה לפטרייה סביבתית.

הסכנות הטמונות במזגנים לא נקיים לרבות מזגן 1 כ"ס, הן בין היתר יובש באף/דימומים מהאף, כאבי ראש ועייפות ועל כן חשוב להימנע משימוש במזגן לא נקי ובכל מקרה רצוי להשאיר פתח צר לכניסת אוויר נקי מהחוץ אל החדר המחומם (גם אם פעולה זו פוגמת בחיסכון של התצרוכת חשמל), או לחילופין לאוורר את החדרים לעיתים תכופות יותר.

פעולות שיפחיתו את הסכנה בהצטברות חיידקים

אלא אם יש לכם מזגן עם טכנולוגיית AIR CARE של תדיראן, ישנן פעילויות חשובות שנכון לבצע בכל מספר חודשים ובין היתר חשוב להקפיד ולנקות את הפילטרים של המזגן פעם אחת בחודש – נשמע הרבה אך זו הדרך להימנע מהצטברות חיידקים במאת האחוזים.

לאחר שהוצאתם את הפילטר וניקיתם אותו תחת ברז המים, דאגו לייבשו לחלוטין ורק אחר כך החזירו אותו למקומו – משמעות החזרת פילטר רטוב היא הימצאות עובש על גביו תוך זמן קצר.

אם אתם מעשנים או מרבים בטיגון, דאגו לסגור את פתחי האוורור של המזגן – הניקוטין כמו גם השומנים גורמים לסתימות במערכת וכתוצאה מכך להצטברות חיידקים ועובשים.

לעולם אל תעשנו או תטגנו עם מזגן פועל ולאחר שסיימתם לעשן ו/או לטגן, אווררו את הבית לפחות לחצי שעה ורק לאחר מכן הדליקו וחממו שוב את הבית.

ככל שתקפידו על כללי הניקיון, כך תזכו ליהנות ממזגן איכותי יותר ותנשמו אוויר נקי יותר.

 

מעבר לקטלוג המוצרים ולרכישה >>

מדריכים נוספים שיעניינו אתכם:

arrow left slider arrow right slider
✖
ייעוץ בבחירת מזגן
יועץ אנושי
יועץ דיגיטלי לחנות המיזוג