העגלה ריקה

מהן תקלות המזגן הנפוצות ביותר ואיך ניתן לפתור אותן?

כמו כל מכשיר חשמלי, גם המזגן אינו חף מתקלות. תחזוקה לקויה, שימוש לא נכון במזגן, או בלאי טבעי הם רק חלק מהגורמים שעלולים ליצור תקלות. 

בעוד חלק מהתקלות ניתנות לתיקון באופן עצמאי ובקלות יחסית, במקרים אחרים מדובר בבעיות משמעותיות יותר שמחייבות הזמנה של טכנאי מזגנים מיומן.

מהן התקלות הנפוצות ביותר במזגנים? אילו תקלות נוכל לפתור באופן עצמאי? ואילו מקרים מחייבים לקרוא לטכנאי? כל הפרטים במדריך הבא

מזגן נקי ומוכן לקיץ

תקלות נפוצות

לפני שנתחיל, חשוב לזכור כי המזגן הוא אמצעי החימום היעיל, הבטוח והחסכוני ביותר בכל עונות השנה. זוהי גם הסיבה שיותר ויותר בתי אב בישראל בוחרים לזנוח אמצעי מיזוג אחרים  ולעבור להשתמש  במזגנים עיליים או מיני-מרכזיים. 

לצד זאת, חשוב לזכור כמובן כי תחזוקה שוטפת של המזגן לאורך כל ימות השנה תאפשר לכם להנות ממנו לאורך זמן ובאופן בטוח.

תקלות שאפשר לפתור באופן עצמאי

מזגן לא מקרר/מחמם

כאשר המזגן לא מגיע לתפוקות הקירור או החימום הרצויות יכולות להיות לכך מספר סיבות:

  • פילטרים לא נקיים: אבק ולכלוך שמצטבר בתוך הפילטרים גורם לירידה בתפוקת המזגן (עוצמת הקור או החום), לסתימה של פתחי האוורור, בלאי מואץ, נזילות מים וצריכת חשמל גבוהה.

    את הפילטרים ניתן לנקות בקלות רבה ובאופן עצמאי. במזגנים מיני מרכזיים קיימת התראת תזכורת לניקיון (התראת FL) לאחר 250 שעות עבודה של המזגן.
  • בעונות המעבר, ייתכן ולא מדובר בתקלה אלא פשוט בכיוון לא נכון של הטמפרטורות. לדוגמא, אם טמפרטורת הסביבה היא 23 מעלות, והשלט מכוון לטמפרטורה של 25 מעלות – חיישן הטמפרטורה של המזגן יהיה בהשהייה.

    כיצד ניתן לשלול בעיות אחרות במזגן? כוונו את המזגן לטמפרטורה נמוכה של 16 מעלות (בקיץ) או לטמפרטורה גבוהה של 30 מעלות (בחורף). המתינו כמה דקות, ובמידה והוא עדיין לא עובד פתחו קריאת שירות.

נזילת מים

נזילת מים ביחידה הפנימית – בעונת הקיץ, פילטרים סתומים יכולים לגרום לנזילת מים.
ניקוי פשוט של הפילטרים מדי תקופה ימנע את התקלה.

במקרים אחרים, ייתכן וצינור הניקוז של המזגן נסתם מלכלוך ואבק. את הסתימה ניתן לשחרר בקלות על ידי נשיפה לתוך הצינור, שתוציא את הלכלוך יחד עם המים החוצה.

נזילת מים ביחידה החיצונית – לא מדובר בתקלה, אלא בפעולה תקינה של המזגן בעונת הקיץ. הגז הקר שיוצא מהמזגן יוצא לאוויר החם וגורם להתעבות של המים.

במידה והמים המטפטפים מפריעים לשכנים, ניתן להוסיף יחידת ניקוז ליחידת המיזוג החיצונית וכמובן, שהדבר צריך להתבצע ע"י טכנאי מזגנים מומחה.


מצב הפשרה (קוד תקלה H1)

בימים קרים במיוחד מבצע המזגן פעולת הפשרה לפני שהיחידות מתחילות לעבוד. הימנעו ממשחק מיותר עם המזגן או השלט, והמתינו כ-10 דקות עד חזרתו של המזגן  לפעולת החימום הרגילה.

טכנאי מזגנים

תקלות שמחייבות הזמנת טכנאי

 

הגנת זרם יתר (קוד תקלה E5)

המזגן מפסיק את פעילותו כתוצאה מזיהוי של מתח לא יציב. יכולות להיות לכך שתי סיבות: 

  • תקלה במתח הבית. ניתן להוריד את הנתיך של החשמל בארון החשמל, להמתין דקה ולבדוק אם המזגן חוזר לפעולה רגילה.
  • תקלה חמורה יותר שמחייבת פתיחה של קריאת שירות: תקלה במאוורר, מדחס, דליפת שמן, סתימה ועוד.

הגנה מפני לחץ גבוה (קוד תקלה E1)

המזגן מושבת עקב לחץ ראש גבוה. מדובר בתקלה רצינית שמחייבת פתיחה של קריאת שירות. לחץ גבוה יכול להיגרם עקב מגוון סיבות, ביניהן: כרטיס ראשי שלא מחובר בצורה תקינה, מחליף חום תקול, מתח זינה לא תקין, ברז גז ונוזל חיצוני לא פתוחים, צריכת זרם גבוהה ועוד. 

קבל תקול

מדובר בתקלה נפוצה מאוד, שלא מאפשרת למנוע של המזגן לפעול. הקבל הוא רכיב חשמלי במזגן שמסייע בפעולת ההתנעה של המנוע. למרות שיכולים להיות 3 מוקדי תקלות (למזגן 3 קבלים), ברוב המקרים יהיה צורך בהחלפה של קבל המדחס. כדי להחליף את הרכיב החשמלי יש להיעזר בטכנאי מזגנים.

 

היערכות מקדימה לעונת החורף

תקלות מזגן נפוצות בחורף אינן קשורות לתקלות שקורות בימי הקיץ. המזגן שלכם יכול לתפקד בצורה מושלמת בימים החמים, אך בעת פעולת החימום להתחיל לזייף ולא לחמם כמו שצריך.
לפניכם כמה טיפים חשובים לקראת החורף:

ראשית, הקפידו על ניקוי של הפילטרים מדי חודש. במידת הצורך, הזמינו טכנאי לניקיון של המאייד וסוללת המזגן.  כמו כן, שימו לב – מילוי של גז המזגנים צריך להתבצע אחת לכמה שנים.

בחרו טכנאי מזגנים מוסמכים לצורך התקנה של המזגן. התקנה במיקום לא נכון, או חיבור של הצנרת בצורה לקויה יכולים לגרום לדליפות ולעיתים לכשלים חמורים הרבה יותר.

זכרו – תחזוקה שוטפת של המזגן עשויה לחסוך הוצאות מיותרות על תיקון והחלפה של מזגנים. חלק מהתקלות הפשוטות ניתנות לתיקון עצמי. במידה ואינכם בטוחים באופי התקלה ואתם לא מעוניינים לקחת סיכונים מיותרים – הזמינו איש מקצוע בהקדם על מנת לאתר את התקלה ולמנוע נזקים כבדים יותר בהמשך.

מלבד זאת, בכל הפעלה של המזגן הקפידו לכוון לטמפרטורת חימום מתאימה (בין 20-25 מעלות בדרך כלל), הימנעו מהפעלה של המזגן בתנאי קור קיצוני ומתחת לאפס מעלות, אפשרו למדחס מנוחה כדי לא לגרום לו מאמץ יתר ובלאי מואץ, והקפידו על כיוון של פתחי האוורור כלפי מטה כדי להבטיח חימום אחיד של כל חלל החדר.

לסיכום, מומלץ להתייעץ עם מומחי מיזוג אוויר או טכנאי מזגנים לפני רכישה של מזגן חדש. אם אתם נערכים לקראת עונת החורך המתקרבת ומעוניינים בשדרוג של חווית המיזוג הביתית, מומלץ לרכוש מזגן בעל דירוג אנרגטי גבוה (דירוג אנרגטי A הוא הגבוה והמומלץ ביותר), וכמובן להתאים את ההספק שלו לצרכים האישיים שלכם.

זכרו – בחירה חכמה של מזגן מתקדם תשדרג פלאים את החוויה שלכם, ותאפשר לכם להנות ממזגן איכותי, בטוח במינימום תקלות של המזגן בחורף.

מעבר לקטלוג המוצרים ולרכישה >>

מדריכים נוספים שיעניינו אתכם:

arrow left slider arrow right slider
✖

שירות לקוחות

✖

ייעוץ בבחירת מזגן

יועץ אנושי
יועץ דיגיטלי לחנות המיזוג