העגלה ריקה

כוח סוס של מזגן – מה זה ואיך זה קשור למדדי היעילות שלו?

מה הקשר בין כוח סוס של מזגן לבין פרמטרים של יעילות וחיסכון בצריכת החשמל? מדוע כוח הסוס נחשב לקריטריון מרכזי בבחירת המזגן הביתי שלכם? ומה הקשר בינו לבין תפוקת המזגן?

כוח סוס – קצת היסטוריה

על מנת לענות על כל השאלות הללו, חשוב להבין תחילה מהי המשמעות של המושג "כוח סוס".
בתחום המכניקה כוח סוס הוא יחידת מדידה להספק המכני של המכונה. היחידה הזו שגורה בפי כל, ומשמשת מהנדסים כבר מאות שנים. לצורך העניין, מזגן 1 כוח סוס שווה ערך למזגן עם הספק של 746 וואט בקירוב.

אך מדוע יחידת המדידה הזו השתרשה בתחום מיזוג האוויר ומה המשמעות שלה בפועל? המקור של המונח לא מתחום המיזוג, והוא היה נפוץ (ועדיין) גם בתחומים רבים אחרים (עולם הרכב למשל). ההספק של המכונה (או של המזגן במקרה שלנו) שנמדד בכוחות סוס מתאר לנו כמה עבודה יכול המזגן שלנו לבצע בפרק זמן מסוים (או במילים פשוטות יותר- עד כמה הוא מחמם או מקרר בצורה יעילה). בפועל, מדובר ביחידת מדידה לא תקנית שנולדה מתוך מדידת ההספק של מנועי הקיטור הראשונים והשוואתם להספק או לעבודה שסוס יכול לבצע.

 

כוח סוס במזגנים

מה הקשר בין כוח סוס לתפוקת הקירור?

מהי תפוקת הקירור של מזגן 1 כוח סוס? כדי לענות על השאלה הזו חשוב להשתמש ביחידת מידה מקצועית יותר מתחום מיזוג האוויר – BTU. מדד BTU מתאר לנו בצורה אמינה יותר את ההספק של המזגן ליחידת זמן (BTH/hour). למשל, עד כמה מהר יכול המזגן לחמם את חללי הבית שלנו.

אם כך, כוח הסוס של המזגן לא מתאר לנו את תפוקת הקירור באופן תקני. למרות זאת, בגלל שהוא השתרש עם השנים בתוך תחום המיזוג, היום נוטים לבצע סוג של השוואה בין תפוקת הקירור וכוחות הסוס. כך למעשה, ניתן לומר כי מזגן 1 כוח סוס הוא שווה ערך למזגן עם תפוקת קירור של 9,000 BTU. עוד ניתן לומר שלצורך הקירור (או החימום) של חלל בגודל כ-1 מ"ר אנו נדרשים לתפוקה של כ-650 BTH/h. חשבון פשוט יוביל אותנו למסקנה שמזגן 1 כוח סוס מתאים לחללים קטנים של עד 15 מ"ר, בעוד מזגנים עם תפוקות גבוהות יותר מתאימים לחללים ומשרדים גדולים יותר.

כל זאת כתלות בפרמטרים נוספים אותם יש לקחת בחשבון טרם בחירת המזגן – מספר הנפשות בחלל החדר, גובה התקרה, המיקום הגיאוגרפי, פתחי האוויר וכן הלאה.

עד כמה המזגן שלכם יעיל?

כשאנחנו עוסקים ביעילות של מזגנים המחשבה הכמעט ראשונה שעולה לנו לראש היא חיסכון של חשמל. ואכן, יעילות קשורה בין היתר גם לחיסכון באנרגיה. למעשה, מקדם היעילות של המזגן (המונח המקצועי נקרא COP) הוא מקדם שנותן לנו מידע חיוני מאוד – עד כמה המזגן שקנינו חסכוני. COP הוא היחס בין תפוקת המזגן (להזכירכם – BTU/hour) ובין צריכת החשמל שלו.

אם נפשט את הדברים, קיים קשר הדוק בין מקדם היעילות של המזגן לבין תפוקת הקירור (כוח הסוס של המזגן). לכן גם, חשוב מאוד להתאים את תפוקות הקירור של המזגן לצרכים האישיים שלכם.

כך למשל, עבור חללים קטנים מומלץ לרכוש מזגן 1 כוח סוס. מדוע? תפוקת הקירור שלו בהחלט מספיקה לגודל החלל. כל שהמזגן לא יתאמץ יותר מדי ויתאים באופן מושלם לעבודה שהוא מבצע, מבלי לבזבז אנרגיה מיותרת.מזגן ביתי כוח סוס 1

לסיום

אמנם דיברנו על הקשר בין כוחות הסוס (או בשפה מקצועית יותר תפוקת הקירור של המזגן) ועל הקשר של המדד הזה ליעילות שלו, אך לא הזכרנו פרמטר מרכזי נוסף – הוא הדירוג האנרגטי של המזגן.
כדי להשלים את התמונה, מומלץ מאוד לבדוק את הדירוג האנרגטי של המזגן לפני שאתם ממהרים לקנות אותו.

הדירוג האנרגטי הטוב ביותר יהיה A, והגרוע ביותר יהיה G. מה המשמעות של הדירוג? למעשה, הוא מתייחס לטכנולוגיה עליה מתבסס המכשיר החשמלי (במקרה שלנו המזגן) ועד כמה היא חסכונית.
ככל שהמזגן מבוסס על טכנולוגיה מתקדמת יותר של ניצול החשמל כך הוא ייחשב חסכוני יותר ויעזור לנו לשמור על תפוקות קירור גבוהות ועל חיסכון מקסימלי בהוצאות החשמל החודשיות.

מעבר לקטלוג המוצרים ולרכישה >>

מדריכים נוספים שיעניינו אתכם:

arrow left slider arrow right slider
✖

שירות לקוחות

✖

ייעוץ בבחירת מזגן

יועץ אנושי
יועץ דיגיטלי לחנות המיזוג