העגלה ריקה

לקראת יום העצמאות ה-75 למדינת ישראל ולרגל ציון 50 שנה לפטירתו של  דוד בן-גוריון – המזגן של "הזקן" בצריף בשדה בוקר ישופץ

לפני מספר חודשים, קיבלו במכון למורשת בן-גוריון החלטה לחדש ולשמר את אחד הפריטים האייקונים בצריף שבשדה בוקר: המזגן הישן (מזגן נושן ומיתולוגי) שהיה מהראשונים שיוצרו בישראל ושימש את דוד ופולה בימי הקיץ החמים בדרום. מדובר במזגן מדגם WELBILT שייצורו הופסק בשנות השישים המאוחרות. הצריף, שמשמש כמוזיאון ואליו מגיעים למעלה מ-100 אלף מבקרים בשנה, נשמר בדיוק כפי שהיה מאז פטירתו של דוד בן-גוריון. המזגנים המקוריים בצריף, תוצרת ישראל ומהראשונים שהותקנו בנגב, פעלו ברציפות עד לסוף שנות התשעים ומיזגו את הצריף למאות אלפי המבקרים שפקדו את הצריף מידי שנה.

 

בימים אלה נרתמה היצרנית המקורית של המזגן, חברת תדיראן, למבצע מורכב ומיוחד במסגרתו החלה במלאכת הפירוק, השינוע, התיקון והשימור של המזגן המיתולוגי במפעל החברה בעפולה. לצורך התהליך, צוות של עובדי תדיראן שכבר פרשו ויצאו לפנסיה, חזרו למפעל באופן חד פעמי על מנת לקחת חלק ולסייע. מדובר במלאכה מורכבת ועדינה שבוצעה בידי מומחים אשר שיחזרו והתקינו חלקים חדשים במזגן הישן על מנת להשיב את המזגן לימיו כקדם, לתקופת שנות השישים.

 

גיל שניידר, מנהלת אתר המורשת, צריף-בן גוריון: " עם התיישנות הפריטים שנמצאים בצריף במשך השנים, חשוב לנו לדאוג ולשמר אותם על מנת שגם בעתיד יוכלו המבקרים להתרשם ולחוות כיצד והיכן חי ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל. המזגן ששימש את בן-גוריון כבר התבלה באופן משמעותי ודרש עבודת חידוש עדינה ומורכבת. שמחנו מאוד שחברת תדיראן נרתמה למהלך ולקחה את המזגן כפרויקט דגל של החברה."

 

שרון שוסטר, מנהל תפעול, תדיראן עפולה: "זה מעמד מאוד מיוחד לטפל בפריט היסטורי רגיש, שהינו מהראשונים שיוצרו על קווי הייצור בתדיראן. מהרגע שקיבלנו את המזגן לידינו, פעלנו במרץ לחידושו תוך כדי שמירה על נראותו וחלקיו המקוריים. אני שמח שהצלחנו ועמדנו במשימה."

 

כמו כן, במקביל לשימור הפריט הארכיוני, תדיראן שדרגה את יתר מזגני תדיראן הקיימים במכון למורשת בן גוריון על ידי כך שהתקינה את הטכנולוגיה החדשה שברשותה TADIRAN AIROW 3, התקן ייחודי לטיהור אוויר בחללים סגורים, על מנת שמאות אלפי המבקרים במקום יוכלו ליהנות מאוויר נקי יותר.

✖

ייעוץ בבחירת מזגן

יועץ אנושי
יועץ דיגיטלי לחנות המיזוג