העגלה ריקה

איך לבחור מזגן ב-2021

מהם הפרמטרים המקצועיים לבחירת מזגן? כיצד תוכלו להבטיח לעצמכם את המזגן האידיאלי ביותר לצרכי הקירור/חימום הנחוצים לכם ומה חשוב לדעת על עלויות המזגן? כל מה שצריך וחשוב לדעת בדרך לרכישת מזגנים ביתיים בכתבה שלפניכם.

בחירת מזגן לסביבת המגורים חייבת להתבצע בראש ובראשונה בהתאם לצרכי הקירור/חימום וזאת על פי מספר וגודל חדרי השינה, גודלו של חלל האירוח המרכזי בשטח הבית/דירה, סוג המבנה ואפילו אזור המגורים בו אתם מתגוררים, כאשר שני השיקולים המרכזיים ביותר בבחירת המזגן הינם: סוג המזגן ותפוקתו.

מספר מילים על סוגי המזגנים

שוק המזגנים בישראל כולל שלושה סוגים עיקריים של מזגנים:

מזגן עילי

אחד מסוגי המזגנים הנפוצים ביותר בישראל. מזגן עילי ניתן לתלייה על הקיר והוא נחשב למזגן יעיל בעל פעולה שקטה יחסית המותאם בעיקר לחדרים וחללים קטנים ובינוניים.

מזגן מיני מרכזי מתועל

סוג של מזגן המיועד לצרכי מיזוג של מספר חדרים במקביל.

מזגן נסתר ללא תיעול

מיועד למיזוג חדרי שינה, כאשר הייתרון הוא ברמת רעש חרישית

מערכת מיזוג מולטי

כוללת מס' יח' פנים אשר מקושרות ליח' חוץ אחת

מערכת מיזוג מולטי

חשוב לציין שכל אחד מסוגי המזגנים המופיע לעיל, מורכב למעשה משתי יחידות: יחידת מעבה הכוללת את המדחס ויחידת מאייד, כאשר במזגנים עיליים ומזגנים רצפתיים, המדחס מותקן מחוץ לבית/דירה ואילו יחידת המאייד מותקנת בתוך סביבת המגורים ולמעשה היא זו האחראית להזרמת אוויר קר/חם לסביבת המגורים.

במזגנים המיני מרכזיים, היח' הפנימית מוסתרת לרוב במסדרון ופעולת המיזוג מתבצעת באמצעות תעלות דרכן מוזרם אוויר קר/חם דרך פתחי אוורור.

מה חשוב לדעת על תפוקת המזגן?

מלבד סוג המזגן, השיקול המרכזי הנוסף אליו חשוב להתייחס בבחירת מזגן קשור לתפוקת המזגן שהיא למעשה עוצמת הקירור/חימום של המזגן.

תפוקת המזגן נמדדת ביחידות BTU המהוות למעשה את הנתון העיקרי בכל הנוגע לעוצמת הקירור/חימום, וזאת בניגוד לדעה הרווחת לפיה הספק כ"ס מהווה את עוצמת המזגן.

את עוצמת התפוקה של המזגן, חשוב להתאים לגודל החלל אותו תרצו למזג.

כאשר בחללים גדולים נדרשת תפוקה גבוהה יותר.

כמו כן, בחירת התפוקה של המזגן חייבת להיעשות בהתאם לפרמטרים הבאים: מיקומה של הדירה במבנה, מספר החלונות המצויים בשטח הדירה (כולל גודלם וכיוונם), מידת החשיפה לשמש ישירה והאזור הגיאוגרפי בו אתם מתגוררים.

בקומות גבוהות יותר ו/או בדירות בהן החשיפה לשמש ישירה הינה רבה יותר, תדרשו לרכוש מזגן עם תפוקה גבוהה יותר.

 

פרמטרים נוספים לבחירת מזגן כוללים:

  • טמפרטורת המינימום בחודשי החורף באזור מגוריכם – רוב המזגנים מאבדים מיעילותם, כאשר הטמפרטורה בחוץ נמוכה מ 5 מעלות, ולכן, באזורים בהם הטמפרטורה בחודשי החורף יורדת מ-5 מעלות, קיימת חשיבות רבה להתקנת מזגן עם מפשיר קרח מובנה.
  • מידת הרעש של המזגן – ככל שפעולת המזגן שקטה יותר, כך ההנאה שלכם ממנו תהיה רבה יותר, ולכן, מומלץ לרכוש מזגנים בעלי פעולה שקטה. עוצמת המזגן נמדדת בדציבלים והיא מתייחסת לשתי יחידות המזגן, החיצונית והפנימית כאחד. חשוב לשים לב שהיחידה החיצונית אינה מהווה מטרד רעש לשכנים ולבני הבית. על גבי היחידה החיצונית (המדחס) חייב להופיע כיתוב המציין את עוצמת הרעש המרבית.
  • מסנן אבק וריחות – אומנם כל מזגן מגיע עם מסנן אבק בסיסי אך מומלץ לרכוש מזגנים המשלבים בתוכם מסננים נוספים המיועדים לצרכי סינון בקטריות ונטרול ריחות בישול ועשן סיגריות. כיום, תוכלו למצוא מזגנים משולבי מסנן אלקטרוסטאטי ומסנן מיקרו המסוגלים להגיע לרמת סינון גבוהה במיוחד של חלקיקים מיקרונים של אבק.

מה חשוב לדעת על מזגנים הפועלים בטכנולוגיית אינוורטר?

מזגן אינוורטר הוא למעשה הגדרה כוללת לכל סוגי המזגנים הפועלים בטכנולוגיית תפוקה משתנה.

מזגנים אלו אומנם נחשבים לייקרים יותר ממזגנים אחרים (עד פי שתיים במחיר) אך הם יכולים להוביל לחיסכון משמעותי בצריכת החשמל לאורך זמן, ולכן, הם מחזירים את ההשקעה בהם עם הזמן.

מזגנים אלו מתאפיינים גם באורך חיים ממושך והם מאפשרים לכם ליהנות ממספר יתרונות מובהקים כגון: יכולת שמירה על טמפרטורה אחידה, יעילות מרבית גם במקרים בהם הטמפרטורה החיצונית גבוהה או נמוכה במיוחד.

אתם מחפשים אחר מזגן חסכוני לאורך זמן, כל מזגן הפועל בטכנולוגיית אינוורטר הוא המזגן האידיאלי ביותר עבורכם.

צריכת אנרגיה

המזגן הינו "זולל" האנרגיה המשמעותי ביותר מבין כל מכשירי החשמל בבית, ולכן, קיימת חשיבות רבה לדירוג האנרגטי של המזגן אותו אתם רוכשים.

כיום, כל מזגן חייב לשאת על גביו תווית אנרגיה המעידה על יעילותו האנרגטית, כאשר דירוג היעילות מצוין באותיות A עד G (האות A מעידה על הדרגה הגבוהה ביותר ורמת הצריכה החסכונית ביותר). משמעות הדרוג האנרגטי הינו היחס שבין תפוקת המזגן לחשמל שהוא זולל

נוחות השימוש במזגן

כיום, חלק גדול מהמזגנים משלבים בתוכם תכונות שונות היכולות לשפר במידה רבה את נוחות התפעול והשימוש בהם, כאשר בין יתר התכונות הנפוצות תוכלו למצוא:

  • שליטה על המזגן באמצעות שלט רחוק – למרבית המזגנים מצורף שלט רחוק המקנה שליטה נוחה על פעולת המזגן. בשלטים המתקדמים יותר תוכלו למצוא חיישני טמפרטורה השולטים על וויסות הטמפרטורה, תאורת מסך וכפתורים מוארים המאפשרים שימוש נוח גם בחושך.
  • שליטה על המזגן באמצעות אפליקציות ייעודיות בטלפון החכם – בחלק מהמזגנים המודרניים תוכלו לשלוט בפעולת המזגן באמצעות אפליקציה ייעודית המותקנת בטלפון החכם. אפליקציה זו תאפשר לכם בין היתר לכבות ו/או להפעיל את המזגן מכל מקום ובכך תוכלו להגיע לבית ממוזג ו/או לוודא שכיביתם את המזגן כאשר עזבתם את הבית.
  • שליטה בתריסי המזגן – במזגנים עיליים ורצפתיים עומדת לרשותכם הפשרות לכוון את תריסי המזגן בהתאם לכיוון הרצוי לכם, וכמו כן, את גודל פתח זרימת האוויר. בחלק מהמזגנים, שליטה זו מתאפשרת גם באמצעות השלט הרחוק של המזגן, כאשר בחלק מהמזנים עומדת לרשותכם פונקציה בשם SWING המאפשרת למעשה פעולה מחזורית קבועה של התריסים (מעלה מטה או מצד לצד).
  • טיימר – מזגנים המצוידים בטיימר (קוצב זמן) מאפשרים לכם להשיג שליטה על תזמון פעולת המזגן, כאשר הטיימרים המתקדמים יותר מאפשרים לכם לקבוע מחזורי הפעולה וכיבוי קבועים, והם אידיאליים לשומרי השבת שביניכם.
  • גישה נוחה למסנן האוויר – בכל סוגי המזגנים מותקן פילטר (מסנן) אותו חשוב לנקות מעת לעת בהתאם לתדירות השימוש במזגן, ולכן, חשוב לבדוק האם קיימת גישה נוחה למסנן והאם ניתן לפרק ולהרכיב אותו בנוחות. חשוב לציין שמסנן סתום פוגע בפעולת המזגן והדבר מוביל גם לצריכת חשמל גבוהה וגם לתקלות חוזרות ונשנות אשר יחייבו אתכם בהזמנת שירות טכנאי מזגנים.

אחריות על המזגן – מה חשוב לדעת?

האחריות המוענקת לכם בעת רכישת מזגן נחלקת לשניים: אחריות על המזגן, כאשר משך האחריות על המזגן הינה לתקופה של שנה עד שלוש שנים וברוב המקרים ניתנת לכם האפשרות להאריך את תקופת האחריות בתוספת תשלום לכל שנת אחריות נוספת. בנוסף, יש את האחריות על ההתקנה, חשוב לוודא את תקופת האחריות שהמתקין נותן על ההתקנה.

 

 

.

מעבר לקטלוג המוצרים ולרכישה >>

מדריכים נוספים שיעניינו אתכם:

arrow left slider arrow right slider
✖

שירות לקוחות

✖

ייעוץ בבחירת מזגן

יועץ אנושי
יועץ דיגיטלי לחנות המיזוג