4. מדחס, מאייד, צינורות ותרמוסטט- ללמוד "מזגנית"

4. מדחס, מאייד, צינורות ותרמוסטט- ללמוד "מזגנית"

איך לנהל דיאלוג ממוקד וברור עם משווק ומתקין המזגנים?

למעשה, מזגן מתקדם משלב שלושה עולמות טכנולוגיים: מכני, אלקטרוני ודיגיטלי.

אך כאשר מדברים על טכנולוגיות מיזוג אוויר, מתכוונים קודם כל למכניקה של מערכת הקירור והחימום, הטכנולוגיה הבסיסית אותה משרתות כל השאר.

 

עם השנים המזגנים הפכו ליעילים יותר ואמינים יותר. הם מיוצרים מחומרים איכותיים יותר ובשיטות ייצור מתקדמות יותר. כל זה קובע את הדירוג האנרגטי של המזגן, שמבוסס על הקידמה והחדשנות של טכנולוגיות מיזוג האוויר המיושמות בו. טכנולוגיות הייצור של המזגנים ואיכות החומרים מהווים  גם הם שיקול חשוב כאשר רוכשים מזגן לשנים רבות.

איך עובד המזגן?

פעולת המזגן היא דחיסת חומר מסוים (קרר) עם תכונות מתאימות והפיכתו ממצב גז למצב נוזל וחוזר חלילה, כאשר השינוי במצב הצבירה של החומר גורע חום (או מוסיף חום) למחליפי החום של המזגן דרכן האוויר מהמתחם הממוזג עובר ופולט חום/קור למתחם הממוזג.

 

את התהליך מבצעים באמצעות מערכת מכנית שדוחסת את חומר הקירור ומזרימה אותו ללא הרף בין היחידה החיצונית לפנימית. דרך היחידה הפנימית (מאייד) מזרימים אוויר מהמתחם שממזגים ואוויר זה סופח חום/קור מהמזגן, שנזרק לחלל הממוזג וכך המתבצע המיזוג.
שרטוט/איור פעולת מזגן

 

תהליכים אלה מווסתים ומבוקרים באמצעות מערכות אלקטרוניות, כגון תרמוסטט שמזהה את הטמפרטורה ומורה למזגן להאט או להגביר ונשלטים באמצעות פתרונות דיגיטליים, בשלט-רחוק או בסמארטפון.

 

 

 

 

 

מילון מונחים:

 

מדחס

המנוע שדוחס את חומר הקירור מלחץ נמוך ללחץ גבוה. נמצא ביחידה החיצונית של המזגן.

 

מעבה

היחידה החיצונית הכוללת מדחס, משאבת חום, שסתומים, מחליף חום ואביזר התפשטות.

 

מאייד

היחידה הפנימית שמפגישה אוויר חם מהמתחם הממוזג ,עם מחליף החום שבתוכו נמצא נוזל הקירור ומזרימה אוויר קר חזרה למתחם הממוזג (בחימום, הפוך!)

 

 

 טכנולוגיית VRF - לקראת המזגן המודולרי

המאמץ לוויסות יעיל של הטמפרטורה נמשך. יש לכך שתי סיבות עיקריות: ראשית, הנוחות שלנו כמשתמשים שרוצים טמפרטורה יציבה בדיוק במידה; ושנית, טמפרטורה יציבה חוסכת חשמל.

 

בשנים האחרונות גובר השימוש בטכנולוגיות VRF, שבנוסף להשפעה על יציבות הטמפרטורה, פותחת אפשרויות חדשות למיזוג דיפרנציאלי (טמפרטורה שונה בכל חדר) ולהתחברות למערכות בקרה מתקדמות שונות.

 

אם הגעתם עד כאן זה לא אומר שהפכתם למומחי מיזוג אוויר, אבל אין ספק שאתם יכולים לנהל דיאלוג ממוקד וברור עם יועץ מיזוג אוויר, משווק מזגנים ומתקין מזגנים. כלומר, לדעת לבחור את הפתרון הטכנולוגי הטוב ביותר עבורכם!

 

 

 

הידעתם?

איך פעולה רציפה ללא הפסקות חוסכת כסף?

הפעלה של מזגן היא "פיק" של צריכת חשמל. כל כיבוי והפעלה מחדש נרשמים בחשבון החשמל. בנוסף לכך, כאשר המזגן מווסת את התפוקות יש פרקי זמן רבים בהם צריכת החשמל היא מינימלית, אם לא אפסית.

לכן, פעולה רציפה של המזגן למעשה חוסכת חשמל.

 

מזגני אינוורטר, שהם אמנם יקרים יותר, חוסכים מאות שקלים בשנה בהוצאות החשמל. תוך מספר שנים מחזירים את הפער בעלות הקנייה  וכל השאר חיסכון נטו.