העגלה ריקה

7 שלבים לשיפור איכות האוויר בבתי ספר

7 שלבים לשיפור איכות האוויר בבתי ספר

כעת, כשהתלמידים חוזרים ללמוד פנים אל פנים, הרי לכם מספר דרכים לשיפור איכות האוויר בבתי הספר ולשמירה על ביטחונם של התלמידים, המורים ובני משפחותיהם (כלומר אתם!).

בעת שבתי הספר ברחבי המדינה מתכוננים לחזרה ללימודים בכיתות, בני הנוער "מתייסרים" נוכח המחשבה שיצטרכו לכוון שעונים מעוררים וההורים מנסים להרגיל את הפעוטות לנעליים, כיוון שהתרגלו בעיקר לפיג'מות.

אבל ההיבט הקריטי ביותר של החזרה ללימודים רגילים הוא הבטיחות. כיצד נוכל להפוך את בתי הספר לבטוחים עבור המורים והילדים כאחד? המפתח להפחתת הסיכון להתפשטות הקורונה טמון בשיפור איכות האוויר בתוך המבנים של בתי הספר.

מעבר לסיכון של התפשטות וירוסים שנישאים באוויר, איכות אוויר לקויה בתוך בתי הספר יכולה לגרום למספר בעיות בריאות חמורות וקשורה ישירות לביצועים אקדמיים ירודים. החדשות הטובות הן, שבתי הספר יכולים לנקוט במספר צעדים כדי לשפר את איכות האוויר וליצור סביבה בטוחה ובריאה עבור התלמידים.

7 דרכים לשיפור איכות האוויר בבתי ספר

1. הקפידו שהדלתות והחלונות יהיו פתוחים

אוורור חיוני ליצירת איכות אוויר טובה יותר בתוך מבנים. לפי ה-CDC, "אפילו פתיחה קלה של חלון או דלת מסייעת להגביר את זרימת האוויר מבחוץ, והדבר מסייע בהפחתת הריכוז הפוטנציאלי של חלקיקי וירוסים באוויר".

ה-EPA מצא, כי האוויר שבתוך המבנים מכיל מזהמים נפוצים ברמות שגבוהות פי 2 עד 5 מן הרמות באוויר שבחוץ. לכן, פתיחה של חלונות או דלתות בכל עת שהדבר אפשרי יכולה לעשות הבדל עצום מבחינת אוויר נקי יותר בפנים.

על ידי ערבוב האוויר המעופש שבכיתה עם אוויר צח מבחוץ, ניתן לדלל את המזהמים שנישאים באוויר. הסיכון לכך שהתלמידים ינשמו משהו שיזיק להם קטן משמעותית כאשר יש זרימה יציבה של אוויר טרי שנכנסת לחדר.

2. סקירת המזהמים הנישאים באוויר

עובש, שנפוץ בבתי הספר, פוגע משמעותית באיכות האוויר ויכול לגרום לאלרגיות. חיישן לאיכות האוויר בתוך מבנים יכול לזהות במהירות נוכחות של עובש שעלול להזיק ולהתריע בפני האחראים בבתי הספר.

צבע, טרפנטין וחומרים אחרים שבהם משתמשים התלמידים בשיעורי מלאכה, חומרי הניקוי של השרתים ואפילו גזי פליטה ממכוניות ואוטובוסים שעומדים במגרש החנייה יכולים להשפיע בצורה שלילית על איכות האוויר בתוך בתי הספר.

המנהלים צריכים לסקור את רשימת המזהמים הפוטנציאליים שמשוחררים באופן קבוע בשטח בית הספר כדי שיוכלו ליצור תוכנית למיתון נוכחותם.

3. נקיטה בשיטות מומלצות של ניהול משק בית

שטיחים ומרבדים הם מקומות ישיבה המועדפים על ילדים ובני נוער. למרבה הצער, הם גם קרקע פוריה למגוון אלרגנים, שבבעיטה קלה ניתן להרים אותם מן הרצפה ולהחזירם אל האוויר שאנו נושמים. יש לשאוב שטיחים ומרבדים ולנקותם בקיטור באופן סדיר, כדי למנוע סירקולציה חוזרת של מזהמים אלה באוויר.

באופן דומה, יש לשטוף גם את הרצפות באופן סדיר. יש לאבק ולנגב משטחים נוספים, כמו אדני חלונות, מדי יום. הרחקת מזהמים ממשטחים היא דרך חשובה שמאפשרת למנוע את הגעתם לאוויר.

4. הבנת המדידה של איכות האוויר בתוך מבנים

מורים בחטיבת הביניים עשויים לרמוז ש"יש משהו באוויר" כשהם מתכוונים להורמונים המשתוללים של בני הנוער או לדרמה בטיקטוק, אבל אנחנו מתכוונים לסכנות ממשיות כמו וירוסים, עובש וחיידקים. מנהלי בתי הספר נדרשים להתחייב לבדיקה שגרתית של רמות המזהמים באוויר.

זו עשויה להיראות כמו משימה כבדת משקל, אבל היא לא מפחידה כמו שהיא נשמעת. קיימים מספר פתרונות של איכות אוויר בתוך מבנים, אשר יכולים לסייע למנהלים לעקוב אחר איכות האוויר.

על ידי שימוש במנטר חכם של איכות האוויר בתוך מבנים, האחראים יכולים לבדוק נוכחות של מגוון רחב של מזהמים. מכשירים אלה אף מציגים את רמות המזהמים המדוברים, כך שהמנהלים יכולים לקבל החלטות בזמן אמת בנוגע לטיפול מיטבי.

דוגמה לפתרון ניטור איכות האוויר הוא מד ספירת חלקיקים. מדי חלקיקים מנטרים ריכוזי חלקיקים באוויר ויכולים לספק סקירה מהירה ורחבה של איכות האוויר הכוללת בתוך המבנה.

5. הערכת מערכות HVAC

כדי ליצור את תכנית הפעולה של בית הספר עבור אוויר נקי בתוך המבנים, עליכם להבין מהי נקודת הפתיחה שלכם. למערכת המיזוג הקיימת של בית הספר יש השפעה עצומה על איכות האוויר היומיומית.

כמה ישנה מערכת מיזוג האוויר של בית הספר? האם יש בה מערכת טיהור אוויר מובנית? האם היא עושה שימוש באוורור מכני? האם היא מנהלת ביעילות את רמות הלחות? המענה לשאלות אלה חיוני להבנת האופן שבו ניתן לשמור על איכות האוויר הטובה ביותר האפשרית בבתי הספר.

6. מתן עדיפות לתחזוקה

כדי שמערכות המיזוג יפעלו במלוא הפוטנציאל שלהן, חיוני שטכנאים יבצעו בהן טיפולים שגרתיים. לדברי משרד האנרגיה של ארה"ב, החלפה או ניקוי שגרתיים של מסנני המזגן הם בעלי חשיבות קריטית – אחרת "המסננים החסומים והמלוכלכים חוסמים את זרימת האוויר התקינה" ופוגעים ביעילות המערכת.

משרד האנרגיה מוסיף, כי תחזוקה שגרתית יכולה לחסוך כסף לבית הספר. "החלפה של מסנן מלוכלך וחסום במסנן נקי יכולה להפחית את צריכת האנרגיה של המזגן שלכם ב-5% עד 15%", אומר המשרד.

7. פנו למטהרי אוויר

מטהרי אוויר עושים שימוש במגוון שיטות – החל במסננים פיזיים שלוכדים חלקיקים מיקרוסקופיים וכלה ביינון ובשדות אלקטרוסטטיים שמושכים מזהמים – לצורך הרחקת חומרים מזיקים מן האוויר שאנחנו נושמים. ה-CDC ממליץ לבתי הספר לשקול שימוש במערכות טיהור אוויר לצורך שיפור איכות האוויר בתוך בתי הספר.

פתרון PLUG&PLAY לטיהור האוויר הוא אפשרות מעולה עבור בתי ספר שאין להם משאבים לשדרוג כולל של מערכת המיזוג כולה, או לקנייה של מטהר אוויר נפרד עבור כל כיתה. פתרון TADIRAN AIROW של תדיראן משתלב בקלות ביחידות הקיימות והופך באופן מידי את מזגני האוויר הסטנדרטיים למטהרי אוויר יעילים במיוחד.

דרך כמויות קטנות של מי חמצן, המערכת מנקה ומטהרת את האוויר באופן פעיל. בבדיקות מעבדה הרשומה ב-FDA, הוכח כי המערכת קוטלת וירוסים, חיידקים ועובש בשיעור של עד 99.999%.

אם ברצונכם לקבל מידע נוסף אודות טכנולוגיות טיהור האוויר עבור בית הספר שלכם, צרו קשר עמנו, כאן בתדיראן. נשמח להדריך אתכם בחיפוש.

✖

ייעוץ בבחירת מזגן

יועץ אנושי
יועץ דיגיטלי לחנות המיזוג