העגלה ריקה

טיהור אוויר באמצעות מי חמצן: האם זה בטוח?

טיהור אוויר באמצעות מי חמצן: האם זה בטוח?

תרכובת נפוצה זו היא חומר חיטוי עוצמתי המחסל חיידקים. למרות עוצמתה, להלן הסיבות שבגינן היא בטוחה לנשימה.

אם חמצנתם אי פעם את שיערכם, הלבנתם שיניים או השתמשתם בסוגים מסוימים של שמפו או מרכך, סביר להניח שהייתם במגע קרוב עם מי חמצן. תרכובת כימית זו היא מרכיב נפוץ בחומרי ניקוי וחומרים מבהירים רבים, בזכות יכולות חיסול החיידקים העוצמתיות שלה.

בזכות יעילותו בקטילת פתוגנים ומזהמים, מי החמצן הפכו לאחרונה לאחד החידושים העדכניים ביותר בטכנולוגיות טיהור האוויר. הופתעתם? אתם לא היחידים. למרות עוצמתם, מי החמצן בטוחים לנשימה.

מה זה מי חמצן?

מי חמצן (H2O2), ששונה ממים רק במולקולת חמצן עודפת אחת, הוא תרכובת שכוללת שתי מולקולות מימן ושתי מולקולות חמצן. מולקולת החמצן הנוספת הופכת את מי החמצן לתרכובת מחמצנת – חומר שיוצר תגובה כימית, שבמסגרתה הוא מקבל אלקטרונים מחומר אחר.

מי החמצן מייצרים רדיקלים חופשיים הרסניים מסוג הידרוקסיל, אשר מנטרלים את הליפידים בממברנות, הדנ"א ורכיבי תא חיוניים נוספים בתוך המזהמים, לדברי ה-CDC. יכולת זו להשמיד את הרכיבים שמרכיבים את מבנה המזהמים, משמעותה כי המימן העל-חמצני מתאפיין בתכונות עוצמתיות של קטל חיידקים, קטל בקטריות, קטל וירוסים וקטל פטריות.

אילו פריטים יומיומיים עושים שימוש במי חמצן?

לפי Chemical Safety Facts, המוצרים הביתיים הבאים מכילים בדרך כלל מי חמצן:

  • צבעים וחומרי חמצון לשיער
  • משחת שיניים ומי פה
  • חומרי ניקוי לחדר האמבטיה
  • מסירי כתמים לכביסה
  • חומרי חיטוי לעזרה ראשונה

כפי שניתן לראות, רבים מאיתנו משתמשים במוצרים שמבוססים על מי חמצן בחיי היום-יום. אבל האם יש הבדל בין שימוש במוצרים שעושים שימוש במי חמצן לבין שאיפת התרכובת?

בטיחות מי החמצן

קיימות מספר מגבלות בנוגע לשימוש במי חמצן מטהר, וזאת למרות בטיחותו הגבוהה. לפי Healthline, במי חמצן אסור:

  • להשתמש ישירות על העור
  • לבלוע או לאכול אותו
  • לשאוף אותו באופן ישיר

עם זאת, חיוני לציין כי מותר לנשום מי חמצן בצורה עקיפה. משמעות הדבר היא שאין לשאוף מי חמצן ישירות על ידי הכנסת האף לתוך הבקבוק או מילויו בנבולייזר, משאף, קולט אדים או מפזר אדים.

לפי מנהל הבריאות והבטיחות תעסוקתית במשרד העבודה של ארצות הברית (OHSA), נוכחות כמויות קטנות של מי חמצן באוויר אינה מזיקה. ה-OHSA מציין כי עד 1 ppm (חלק אחד למיליון) באוויר הנמצא בתוך מבנים בטוח לחשיפה לבני אדם.

מכשירים לטיהור אוויר המבוססים על מי חמצן משחררים כמויות זעירות של התרכובת, לצורך טיהור האוויר ממזהמים. נשימת מי חמצן – במיוחד הכמויות הנפלטות ממערכת טיהור אוויר המבוססת על מי חמצן – בטוחה לחלוטין.

אוויר בתוך מבנים שאיכותו ירודה ואשר מזוהם בפתוגנים ומזהמים מקושר לשלל סיכונים בריאותיים חמורים. אין ספק שבטוח יותר לשאוף כמויות קטנות של מי חמצן מטהר מאשר את וירוס הקורונה, חיידקי לגיונלה או פורמלדהיד, שכולם יכולים להישאר במצב רחיפה בחללי פנים.

כיצד פועלת מטהר אוויר שמבוסס על מי חמצן?

TADIRAN AIROW של תדיראן מוסיף מולקולת O (חמצן) נוספת לחלקיקי המים (H2O)  שכבר קיימים באוויר, והופך אותם מי חמצן קוטלי מזהמים (H2O2). טכנולוגיה מתקדמת זו מפרקת את ה-O2 לשני אטומי O אשר משתלבים עם מולקולות ה- (H2O) מים באוויר.

הרכיב מייצר כמות קטנה אך יעילה ביותר של מי חמצן בשיעור של עד PPB15 (חלקים למיליארד), שנמוך פי 50 מן הכמות המוכרת כבטוחה לחשיפה לבני אדם. אבל בכמות זעירה זו אצורה יעילות גבוה.

בבדיקות מעבדה הרשומה ב-FDA, הוכח כי TADIRAN AIROW קוטל וירוסים, חיידקים ועובש בשיעור של עד 99.998%. במילים אחרות, גם כמות קטנה משפיעה מאוד כשמדובר בחיטוי באמצעות מי חמצן בבית או במשרד.

בין אם אתם מעוניינים בטכנולוגיה לטיהור האוויר לשימוש בבית הספר, במפעל, או במוצר שישמור על בטיחות היקרים לכם בבית, מכשיר זה מספק פתרון יעיל ובטוח ביותר לטיהור אוויר. TADIRAN AIROW הוא רכיב בשיטת PLAY & PLUG, כלומר ניתן להתקינו בקלות במערכת ה-HVAC הקיימת.

מעוניינים במידע נוסף אודות האופן שבו מי חמצן יכולים לנטרל פתוגנים, עובשים וחיידקים שנישאים באוויר? צרו קשר עמנו כאן בתדיראן, למידע נוסף אודות טכנולוגיות לטיהור האוויר הטובות ביותר לצורך מאבק במזהמים בחלל שלכם. נשמח להדריך אתכם בחיפוש.

✖

ייעוץ בבחירת מזגן

יועץ אנושי
יועץ דיגיטלי לחנות המיזוג