אקלים מהחלל: כך תתאימו את המזגן למקום המגורים

קונים מזגן לבית צמוד קרקע באזור אילת, או לדירת חדר בירושלים?
כל ההסברים שיעזרו לכם להתאים את המזגן הנכון עבורכם

כדי להתאים את סוג המזגן לחלל בו הוא יותקן – סוג הבית או החדר – יש להתייחס להיבטים כמו מיקום גיאוגרפי, גודל החלל, מקורות אור, כמות הנפשות שבו ועוד מגוון היבטים שכולם חשובים לבחירה במזגן המתאים.

 סוגי המזגנים והדגמים בשוק רבים ובבואנו לבחור את המזגן המתאים לנו חשוב להבין לאיזה חלל הוא מיועד. הבדלים בין חללי מגורים בישראלי הם מגוונים – מאזור המגורים, דרך גודל החלל, ועד מספר הנפשות הגרות בו – וכל אלה חשובים כדי לקבוע מה המזגן המתאים. כדי להבין לאילו שיקולים יש להתייחס בבחירת המזגן לחלל המגורים, נעזרנו בדני ישראל, מנהל המחלקה הטכנית-הנדסית בתדיראן.

  

 בחירת התפוקה של המזגן

תפוקת המזגן, הנמדדת ביחידות BTU, מתייחסת לקור שמוציא המזגן ביחס לעומס החום בחדר (לשם הדגמה - מה שנקרא פעם 1 כוח סוס שווה ל-9,500 BTU).
כדי להחליט מה התפוקה הרצויה למזגן שלנו, חשוב לשים לב למספר פרמטרים:

 מיקום גיאוגרפי בארץ - באזורים כמו מישור החוף בהם לחות גבוהה יותר, מומלץ לעלות דרגה בתפוקת הדגם; אם מדובר באזור ירושלים, שם קר יותר בחורף ויש צורך במזגן שחזק בחימום יותר מאשר בקירור - רצוי להעדיף מזגן עם תפוקת חימום גבוהה יותר מאשר תפוקת הקירור. באזור בקעת הירדן מומלץ להוסיף עוד 15% לתפוקה הנדרשת, מאחר ומדובר באזור עם תנאי חום קיצוניים ביום, אך נטייה לקור בלילה. ובאזור הערבה ואילת מומלץ להוסיף מקדם של 25% בתפוקה.

 סוג הבית או הדירה - יש להבדיל בין דירה בקומת ביניים, דירת גג או דירה ראשונה על עמודים, ובתים בעלי תקרת רביץ (מתחת לרעפים) לעומת תקרות בטון. הכלל הוא שמומלץ להגדיל את תפוקת המזגן ככל שהחלל נוטה להתחמם יותר – כמו דירות הגג ובתים עם תקרת רביץ.

 כיווני שמש - בתים או דירות עם כיווני דרום ומערב מוארים יותר, בעיקר בשעות החמות של היום, ולכן עומס החום בהן רב יותר מדירות צפוניות, לכן יש לבחור להן מזגן עם תפוקה מתאימה.

 גודל החלל - מספר מקורות האור בחלל המגורים חשוב גם הוא – ככל שיש מספר רב יותר של מקורות אור שמחממים את החלל, כך יש לבחור מזגן עם תפוקה גבוהה בהתאם.

 מספר הנפשות - אנשים מייצרים חום בחלל גם ללא כל תזוזה, לכן יש לבחור את תפוקת המזגן בהתאם לכמות הנפשות. כלל בסיסי אומר ש-600 BTU לשעה לאדם הינה התפוקה המינימלית שיש להוסיף מלבד גודל החלל עצמו והשימוש שנעשה בו

בחירת סוג המזגן

 רוב המזגנים הרצפתיים כיום מיועדים למוסדות, לכן כשמדובר בבתים פרטיים העדיפות היא למזגנים עיליים, למזגן מיני-מרכזי, או מערכות מולטי לכל הבית. יש לשים לב כי בבניינים רבי קומות יש לעיתים תלונות שכנים על רעש של היחידות החיצוניות, כשמדובר על מזגנים גדולים - כך שאם נתקלים בתופעה זו מומלץ לבחור דגמים בעלי יחידות חיצוניות שקטות במיוחד, שתוכננו כך מראש.

מזגן מיני מרכזי - מזגן שמתאים לבית בו קיימת פעילות ברוב החדרים – במיוחד אם מדובר בדגם בו לא ניתן לשנות את הטמפרטורה מחדר לחדר. למשל בבתים דו מפלסיים בקומה הראשונה שהיא סלון ומטבח ושאר חללים משותפים - מומלץ להתקין מיני מרכזי, מאחר שבחלל כזה קל יותר לקבוע טמפרטורה אחת לכולם. יש לשים לב כי מזגן מיני מרכזי יקר יותר וכן התקנתו יקרה יותר - והוא גם מצריך הנמכת התקרה – כך שאם מדובר בחלל עם תקרות נמוכות במיוחד, מזגן כזה לא יתאים.

 מזגן עילי - מתאים לקומה עליונה בבית דו מפלסי, או לדירה עם חדרים קטנים ועצמאיים ללא חללים משותפים. כך ניתן לקבוע טמפרטורה שונה לכל חדר, ולהתאים את תפוקת ודגם המזגן לחדר המסוים בו הוא מותקן. מזגנים עיליים בטכנולוגיית האינוורטר שקטים יותר מהרגילים כי יש להם יותר מהירויות ביחידה הפנימית – ולכן מתאימים לחדרי שינה. זאת מאחר וניתן לשנות את המהירות ולהשקיט את המזגן - לעומת מזגנים רגילים בהם אין את האפשרות הזו.

 חדרים קטנים יכולים ליהנות ממזגנים שקטים – מאחר ואינם זקוקים לתפוקה גבוהה, ומזגנים בתפוקה נמוכה נוטים להיות שקטים יותר. למשל בחדרי ילדים - שהם לרוב חדרים קטנים יותר - מתאים להתקין מזגן בתפוקה נמוכה שהנו גם שקט – פרמרטר חשוב בחדרי ילדים. מזגנים עיליים בתפוקות נמוכות יכולים גם להגיע בעיצובים וצבעים מיוחדים - לכן מתאימים למי שרוצים מזגן בעיצוב מיוחד וצבע שיתאים לחדר שעוצב מראש.

 מערכת מולטי אינוורטר - היתרון של מערכת מולטי הוא החיסכון ביחידות חיצוניות – יחידה חיצונית אחת יכולה להספיק לעד כתשע יחידות פנימיות, כך שלבית עם חדרים רבים אך ללא מקומות מסתור ליחידות חיצוניות תתאים מערכת שכזו. כמו כן מערכת מולטי מבוססת על אינוורטר – שיכול להתאים את התפוקה של המזגן לצרכי הקירור המשתנים בחלל – עוד יתרון מובהק.

 למידע נוסף על המזגן המתאים לביתכם